دلایل دنبال کردن پروژه (داستان های) عکاسی

عکس های انفرادی هم جذابیت خودش را دارد، اما نباید تاثیر شگرف پروژه های عکاسی را نادیده گرفت.برای یه عکس شما نمی توانید داستان زیادی نقل کنید چون آنچنان چیزی برای ارائه ندارد.اما اصولا پروژه ها روایت یک داستان طولانی است که هر عکس یک روایت جدید و طولانی را دارد و مخاطب را منتظر نگه می دارد.

 

عوامل برجسته کردن پروژه های عکاسی

دلایل زیادی برای اثبات این امر اوجود دارد که در این بخش به اختصار آنها را توضیح می دهیم :

1 – پروژه های عکاسی شخصی تر هستند :

اگر شما می خواهید یک هنرمند مردمی باشید با تک عکس راه دشواری را در پیش خواهید داشت اما با ایجاد یک مجموعه و روایت یک داستان که ذهن مخاطب را درگیر کند می توانید نگرش خود را به جهان نشان دهید.

مثلا اریک کیم محقق و عکاس معروف ترجیح داد روی یک پروژه ی طولانی کار کند تا در 80 سالگی به آن افتخار کند و حتی بتواند تجربیات خود را بصورت یک کتاب چاپ کند تا تک شات های خود را در فیس بوک و اینستاگرام و فلیکر و … انتشار دهد.

شما حتی می توانید از یک پروژه شخصی شروع کنید چون هم زندگی مخصوص خودتان است و به آن واقف تر هستید، هم مجموعه ی شما منحصربه فردتر خواهد شد.

2 – پروژه های عکاسی با دوام تر هستند :

عکس های انفرادی زیادی در طول تاریخ ماندگار شدند ( دختر افغان از استیو مک کاری، تصویر نمادین سگ ها از الیوت ارویت و غیره ) اما مجموعه ها برای نسل های بعدی ماندگار تر هستند.

نگاه کردن به عکس های چاپی و قاب های رو دیوار بسیار دلفریب است اما در نهایت چاپ کتاب است که ثبات بیشتری به بقای آثار شما می دهد و زمان طولانی تری برای ثبت در ذهن مخاطب را به شما می دهد.

3 – پروژه های عکاسی سرگرم کننده هستند :

عکس های انفرادی نهایتا تا آخر روزی که ثبت شده اند برایتان سرگرم کننده و قابل ویرایش است تا آنها را در شبکه های اجتماعی آپلود کنید و در نهایت منتظر انتقادها باشید . اما فرایند تهیه ی پروژه ها به دلیل زمان طولانی ای که می برد بسیار جذاب تر است.

فکر کردن به ایده و عملی کردن آن، رسیدن به عناوین، ویرایش متوالی آنها، بازخورد انتقادها و در نهایت انتشار پروژه بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

در انتهای مطلب یک قسمت از مجموعه ی بهنام صدیقی عکاس معاصر کشورمان می بینید که در نمایشگاه انفرادی خود برپا کرده و در مورد خانه های بم بعد از سالها زلزله است.

عکس های وی جوایز داخلی و خارجی را شامل خود کرده است که در آثار او به راحتی می توان نگاه ویژه به انسان و محیط اطرافش را دید.

 

دلایل دنبال کردن پروژه های عکاسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *