غلبه بر ترس در عکاسی خیابانی

از مهمترین چالش هایی که یک عکاسی در خیابان با آن روبرو است، همین موضوع است. 80 درصد عکاسی خیابانی شجاعت و 20 درصد آن مهارت است. که هر دوی آنها برای یک تصویر به یاد ماندنی نیاز است. حتما نباید از همان ابتدا عکس های شگفت انگیزی را ثبت کنید! یا به دنبال سوژه های خارق العاده باشید. از روزمرگی خود میتوانید استفاده کنید تا شجاعت در شما تقویت شود و دیگر ترس از عکاسی نداشته باشید.

از این رو اریک کیم یک تکلیف را به دوست داران این ژانر پیشنهاد داده که یک لیست از بله و خیر مخاطبین تهیه کنند.

یعنی پنج نفر از مردم به شما اجازه ی عکاسی بدهند و پاسخ مثبت داشته باشند و پنج نفر هم به شما اجازه ی اینکار را ندهند و پاسخشان منفی باشد.

شما میتوانید از افرادی که چهره ی آنها خشن تر است استفاده کنید تا لیست شما برای این دو پاسخ کامل شود.

البته بحث اخلاقیات هم بسیار مهم است چون شما باید تابع قلب خود باشید و وابسته به درست و غلط بودن یک کار نباشید.

همیشه عکسهایتان را به گونه ای ثبت کنید که عذاب وجدان نداشته باشید.

مثلا از نظر فردی عکاسی از مردم بی خانمان یا تهیدست درست نیست مگر با اجازه ی خود فرد. در مقابل هم فرد دیگری نیز وجود دارد که ثبت تصویر بدون اجازه دیگران جایز میداند و به کارش می پردازد. بنابراین تمام این حاشیه ها به اخلاقیات شما بستگی دارد و نمیتوان به همه نسبیت داد.

از نظر اریک کیم عکاس معروف چند تکنیک برای نامرئی بودن و غلبه بر ترس در خیابان وجود دارد که به شما کمک میکند تا بتوانید کمی مخفیانه ثبت کنید و نگاه دیگران روی فرایند ثبت شما تاثیر چندانی نداشته باشد که در ذیل به برخی از نکات اشاره میکنیم :

1 – ارتباط چشمی با مخاطب یا سوژه نداشته باشید

اگر میخواهید جلب توجه نکنید و مردم به شما کمتر توجه کند، نباید ارتباط چشمی برقرار کنید. مثلا وانمود کنید که از اشیاء پشت مخاطب مشغول عکاسی هستید و از ویزور بابت اینکار میتوانید استفاده کنید و سریع بعد از ثبت تصویر دوربین را پایین آورده و از جای دیگری شروع کنید تا مخاطب به شما شک نکند.

غلبه بر ترس در عکاسی خیابانی

2 – خیلی نزدیک شوید

زمانی که به سوژه خیلی نزدیک شوید بطور قطع گمان خواهد کرد که در حال عکاسی از فرد دیگری هستید، و نگاه مردم را گمراه می کنید.

چون دلیلی ندارد فرد غریبه از این فاصله از او عکس بگیرد ! شما در این ژانر میتوانید از لنز های واید نیز استفاده کنید.

غلبه بر ترس در عکاسی خیابانی

3 – خم شوید

این کار دو فایده دارد. اول از همه اینکه بطور مستقیم در معرض دید مردم نیستید، فکر میکنند شما در حال عکاسی از ساختمان یا منظره هستید و کمتر جلب توجه می کنید و ترس آنها نیز از بین می رود.

غلبه بر ترس در عکاسی خیابانی

4 – گوشه بایستید

سعی کنید گوشه ی خیابان بایستید زیرا راه رفتن طولانی در خیابان علاوه بر خسته کننده بودن، باعث می شود انرژی خود را از دست دهید و خیلی از وقایع را نیز نتوانید مستقیم ببینید.

زمانی که در یک گوشه بایستید دید وسیع تری دارید و میتوانید در چند نقطه وقایعی که در حال رخ دادن هستند را کنترل کنید.

غلبه بر ترس در عکاسی خیابانی

فواید نامرئی بودن

عکاسی خیابانی چیزی نیست که یک قانون و چهارچوب مشخص داشته باشد! هر فرد با توجه به اخلاقیات خود می تواند از این تکنیک ها استفاده کند.

سخن اریک کیم را مدنظر داشته باشید که اگر عکسی را ثبت کنید تحت تاثیر عوامل دیگر قرار می گیرد، مگر سریع عمل کنید تا مردم متوجه حضور شما نشوند. چون هرچقدر هم که برای نامرئی بودن تلاش کنید، با روند کند عکاسی مردم متوجه حضور شما می شوند و به لنز شما خیره می شوند.

در این ژانر باید بر ترس و استرس خود غلبه کنید اما در راستای مثبت. ترس هیچوقت بطور کامل از بین نمی رود و یک واکنش طبیعی برای هر عکاس در خیابان است. مثل گرفتن دوربین توسط مامورین، تهدید افراد، نگاه کردن به دوربین و …

در این مقاله قسمتی از نقل قول های اریک کیم و تجربیات نویسنده را بررسی کردیم.

امیدوارم در بخش های بعدی همراه ما باشید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *