سافت باکس چیست و چه کاربردی دارد؟

سافت باکس از جمله تجهیزات نورپردازی در عکاسی و فیلمبرداری است. نور در عکاسی و فیلمبرداری بسیار مهم است و در نبود آن نمی‌توان تصویری را ثبت کرد و به عبارتی جزء جدایی ناپذیر ثبت تصاویر است. تجهیزات بسیار زیادی در زمینه نورپردازی برای عکاسی و فیلمبرداری وجود دارد که هر یک از آن‌ها نور و شرایط نوری به خصوصی را فراهم می‌کنند.

سافت باکس یکی از پرکاربردین و ساده‌ترین تجهیزات نوری برای ثبت تصاویر است. این وسیله نور نرم را به سوژه می‌دهد و برای انواع ژانرهای عکاسی به ویژه پرتره بسیار پرکاربرد است. در ادامه به جزئیات این وسیله نورپردازی و کار با آن می‌پردازیم.


سافت باکس چیست

سافت باکس چیست؟


سافت باکس همانطور که از اسمش پیداست نور سخت را به نور نرم تبدیل می‌کند و به ثبت تصاویر بهتر شما کمک می‌کند. این وسیله کمک می‌کند تا نوری که به سوژه می‌تابد یک نور نرم استاندارد باشد. کار با این وسیله خیلی سخت و پیچیده نیست و با یک دانش اولیه می‌توان با آن کار کرده و عکس‌هایی با نور خوب ثبت کرد. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که برای رسیدن به یک نور مطلوب و استاندار باید چیدمان درست آن را بلد بود و نور سوژه را طوری تنظیم کرد که به بهترین نتیجه رسید.

از سافت باکس برای عکاسی پرتره، صنعتی، مواد غذایی، چیدمان و غیره استفاده می‌شود. علاوه بر تامین نور نرم برای عکاسی، در محیط‌هایی که منبع نور خورشید است برای کاهش سایه‌های بوجود آمده روی سوژه نیز از آن استفاده می‌شود.

درجه نوری که سافت باکس به سوژه می‌دهد قابل تغییر و اندازه گیری بوده و شما می‌توانید شدت نور را باتوجه به سوژه و محیط تعیین کنید.


انواع سافت باکس

انواع سافت باکس


سافت باکس‌ها در اندازه‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارند که شما باتوجه به نوع کاری که انجام می‌دهید و نیازی که دارید، می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. اندازه آن‌ها نیز متفاوت بوده و انتخاب آن باتوجه به ژانر عکاسی و سوژه‌ای که از آن تصویربرداری می‌کنید، است.

اکتاباکس یکی از انواع سافت باکس است که به شکل هشت ضلعی است. از آنجایی که برای انجام پروژه‌های عکاسی و فیلمبرداری حرفه‌ای یک شاخه نور کافی نیست، بنابراین باید روی چیدمان و نحوه کار با آن‌ها مسلط بود تا درست ترین سایز و مدل از سافت باکس را تهیه کرد.


اجزای تشکیل دهنده سافت باکس


سافت باکس از یک فلاش و یک رویه مخصوص تشکیل شده است. جنس روکش آن باید به گونه‌ای باشد که نور به خوبی از آن عبور کرده و شدت نور زیاد و نرم باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *