شاتر دوربین چیست و چه تاثیری دارد؟

شاتر دوربین یک پرده در مقابل سنسور دوربین است و تا زمانی که دکمه شاتر زده نشود این پرده بسته است. بسته بودن پرده اجازه نمی‌دهد که نور به سنسور برخورد کند و عکسی ثبت شود.  بعد از زدن کلید شاتر، شاتر باز می‌شود و نور به سنسور دوربین می‌رسد و بعد از رسیدن نور کافی سریعا بسته می‌شود.

 

سرعت شاتر چیست؟

 

سرعت شاتر به مدت زمانی گفته می‌شود که شاتر باز است و نور از آن عبور می‌کند. مدت زمانی که شاتر باز است و نور از آن عبور می‌کند روی نتیجه عکس تاثیر دارد که ادامه باهم بررسی می‌کنیم.

سرعت شاتر باتوجه به شرایط نوری محیط، نوع عکاسی و نسبت به دیگر المان‌های نورسنجی تعیین می‌شود. سرعت شاتر را خیلی راحت در دوربین می‌توان تغییر داده و روی عدد دلخواه و صحیح قرار دهید.

 

سرعت شاتر چه تاثیری روی عکس دارد؟

 

سرعت شاتر روی نتیجه عکس تاثیر گذار است. عکاس باید به این موضوع تسلط داشته باشد و نسبت به تاثیر سرعت شاتر آگاهی داشته باشد تا بتواند در شرایط مختلف با سرعت شاترهای متفاوت عکس‌های خوبی را ثبت کند.

 

عکاسی با شاتر پایین

سرعت شاتر پایین

 

سرعت شاتر پایین به این معنی است که سنسور دوربین برای دریافت نور مدت زمان بیشتری باز است و زمان طولانی‌تری نور از سنسور عبور می‌کند. در محیط‌های کم نور علاوه بر کنترل سایر پارامترها مثل دیافراگم و ایزو با سرعت شاتر پایین می‌توانید کمبود نور را جبران کنید.

یکی از ژانرهای عکاسی که باید با سرعت شاتر پایین عکاسی کنید، عکاسی از کهکشان و رد ستارگان است. شما برای ثبت حرکت ستارگان در شب نیاز دارید که سرعت شاتر دوربین را پایین بذارید تا شاتر مدت زمان بیشتری باز باشد و زمان طولانی‌تری نور از سنسور عبور کند.

برای ایجاد حس حرکت در مخاطب شود و به بیانی دیگر برای تصویر کشیدن حرکت سوژه باید سرعت شاتر دوربین و پایین آورد. در عکاسی از طبیعت مثل آبشار و رودخانه از این تکنیک برای عکاسی استفاده می‌شود.

 

عکاسی با شاتر بالا

سرعت شاتر بالا

 

وقتی می‌گیم سرعت شاتر بالا است یعنی شاتر مدت زمان کمتری باز است و در زمان کوتاهی نور از سنسور عبور کرده و عکس ثبت می‌شود. بالا بردن سرعت شاتر مانند پایین آوردن آن در محیط‌ها متفاوتی کاربرد دارد. برای ثبت سوژه‌هایی که با سرعت در حرکت هستند و ثابت کردن آن در عکس از این روش استفاده می‌شود.

برای مثال با بالا بردن سرعت شاتر می‌توانید از پرندگان در حال پرواز و یا اتومبیل در حال حرکت عکاسی کنید، بدون آنکه سوژه تار بیوفتد.

تکنیکی در عکاسی وجود دارد به نام فریز کردن که یکی از روش‌های اجرا کردن آن بالا بردن سرعت شاتر است. شما با این تکنیک می‌توانید سوژه متحرک و ثابت نگهدارید.

مثلا می‌توانید با سرعت شاتر بالا از قطره آن عکاسی کنید و حرکت آن را فریز کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *