16 ژانر عکاسی پرطرفدار

عکاسی ژانرهای مختلفی دارد که هنرمندان باتوجه به علایق و هدفشان از عکاسی می‌توانند آن را انتخاب کنند. هر یک از ژانرهای عکاسی اصول و قواعد مخصوص به خودش را دارد که ابتدا باید آن‌ها را فرا گرفت و سپس با تمرین و تکرار در آن زمینه حرفه‌ای شد.

در این مقاله هر یک از ژانرهای عکاسی را به طور مختصر توضیح می‌‍‌دهیم. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و یادگیری می‌توانید به سایر مقالات وبسایت مراجعه کنید.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره یکی از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی است که خیلی از هنرجوهای عکاسی در ابتدای راه این ژانر را امتحان می‌کنند. عکاسی پرتره اصول و قوانینی دارد و هر کسی که می‌خواهد این ژانر از عکاسی را بصورت حرفه‌ای دنبال کند، باید آن‌ها را بیاموزد. عکاس پرتره باید آنالتومی بدن و صورت را بشناسد تا بتواند بهترین ژست را به مدل بدهد و بهترین زاویه را برای عکاسی از سوژه انخاب کند. عکاسی پرتره مبحث پیچیده‌ای است و برای ثبت یک عکس پرتره اصولی و زیبا آموزش‌های مربوط به آن را گذراند.

عکاسی پرتره

عکاسی عروسی

عکاسی از جشن عروسی یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین ژانر عکاسی است. همه‌ی زوج‌ها دوست دارند از بهترین شب زندگی خود را ثبت کنند. عکاسانی که در شاخه عکاسی عروس فعالیت می‌کنند معمولا یک تیم هستند و هر کدام وظیفه‌ای را برعهده دارند. روابط عمومی بالا و برقراری ارتباط موثر با مشتری می‌تواند یکی از راه‌های تاثیر گذار در افزایش پروژه و گسترش آن باشد. عکاس‌های عروسی به دو صورت فعالیت می‌کنند، برخی از آن آتلیه دارند و تعدادی هم بصورت فریلنسر و پروژه‌ای کار می‌‍کنند.

عکاسی عروسی

عکاسی فشن

عکاسی فشن از شاخه‌های جذاب برای عکاسان پرتره است که طرفداران بسیاری دارد. مد و لباس در تمام دوران‌های تاریخی بوده و همیشه افرادی هستند که دنبال کننده جدی مد اند. عکاسی فشن جذابیت‌های بسیاری دارد و همکاری با برندهای مشهور هیجان انگیز است ولی به همان اندازه که پرطرفدار و جذاب است ورود به آن کمی دشوار است و نیاز به پشتکار و تلاش مضاعف دارد.

کسی که به عکاسی فشن ورود پیدا می‌کند، علاوه بر اصول عکاسی باید به مسائل فنی و زیباشناسی مد هم آگاه باشد. چرار که داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند در جایگاه عکاس و عکس‌هاییی که ثبت می‌کند، تاثیرگذار باشد.

عکاسی فشن

عکاسی از غذا

بسیاری از عکاس‌هایی که می‌خواهند وارد شاخه تبلیغات شوند، در ابتدای راه عکاسی از غذا را تجربه می‌کنند. این شاخه از عکاسی جزو ژانرهای پرطرفدار و درآمدزا است. عکاسان غذا از هرآنچه مربوط به غذا و خوراکی‌ها باشد، عکاسی می‌کنند. رستوران‌ها، کافه‌ها و تولید کنندگان مواد غذایی برای تبلیغات خود از محصولات و غذاهایشان عکاسی می‌کنند.

عکاسی غذا

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی یکی از شاخه‌های پرطرفدار و درآمدزا در بین ژانرهای عکاسی است. این شاخه از عکاسی کاملا تخصصی است و برای اینکه در آن حرفه‌ای شده و وارد بازارکار شوید، لازم است دوره‌های تخصصی عکاسی صنعتی و نورپردازی صنعتی را بگذرانید. عکاسی صنعتی در بخش‌های مختلفی انجام می‌شود که عکاسان در بین آن نیز می‌توانند انتخاب داشته باشند و تصمیم بگیرند در چه حوزه‌ای از عکاسی صنعتی فعالیت کنند.

عکاسی صنعتی

عکاسی معماری

عکاس‌های معماری باید شناخت کافی به اصول ابتدایی معماری و فرم‌ داشت. چرا که بخش زیادی از عکاسی معماری را فرم‌ها تشکیل می‌دهند. عکاس معماری باید به پرسپکتیو و اعوجاج دقت داشته باشد و کادربندی را طوری انجام دهد تا این موارد به حداکثر برسد. البته پرسپکتیو و اعوجاج غیر معقول در عکس را می‌توان در نرم افزارهای ادیت اصلاح کرد اما هرچه در زمان عکاسی، کادربندی و زوایای عکس درست باشد تا به ادیت و اصلاح کادر کمتری نیاز داشته باشد، بهتر است.

عکاسی معماری

عکاسی ایونت

عکاسی ایونت یکی از ژانرهای عکاسی نزدیک به عکاسی خبری است. شما باید از یک همایش، ایونت، کنسرت و یا هر اجتماعی عکاسی کرده و گزارش تصویری تهیه کنید. تهیه گزارش تصویری از ایونت بیش از آنکه بعد زیبایی داشته باشد باید بعد خبری داشته باشد و اخبار ایونت را از طریق تصاویر به خوبی منتقل کند. عکاسی از ایونت همیشه وجود خواهد داشت چرا که هر مجموعه‌ای که همایشی برگزار می‌کند به دنبال اطلاع رسانی و پوشش خبری از همایش است.

عکاسان ایونت هرچه ارتباط عمومی بیشتری داشته باشند و بتوانند با کسب و کارها و مجموعه‌های مختلف ارتباط بگیرند، می‌توانند پروژه‌های بسیاری را انجام دهند و در بین افراد شناخته شوند.

عکاسی ایونت

عکاسی هنری

عکاسی هنری و یا فاین آرت از دیگر ژانرهای عکاسی است که بیش از اینکه درآمدزا باشد، ژانری هنری بوده و نسبت به سایر ژانرها نیاز بیشتری به استعداد هنری دارد. عکاس فاین آرت علاوه بر اینکه باید به عکاسی مسلط باشد باید ذائقه هنری داشته و از کارگردانی هم بداند. عکاسی هنری بر پایه سبک شخصی است و هر هنرمندی استایل مخصوص به خودش را دارد. عکاسان هنری با تهیه مجموعه و برگزاری نمایشگاه‌های عکاسی و فروش آثار کسب درآمد می‌کنند.

عکاسی هنری

عکاسی ورزشی

برای تهیه گزارش از مسابقات ورزشی، عکاسان ورزشی از صحنه‌های ویژه مسابقه عکاسی می‌کنند و آن‌ها را انتشار می‌دهند. مسابقات مهم و تاثیرگذاری در طول تاریخ انجام شده که اگر عکس‌ها نبودند ممکن بود از یادها برود و به نسل‌ها بعدی منتقل نشود. عکاسی از مسابقات ورزشی بسیار گسترده است و شما می‌توانید از تمام رشته‌های ورزشی عکاسی کنید. سرعت عمل در این شاخه از عکاسی بسیار مهم است چرا که بعضی از صحنه‌های ناب ورزشی در کمتر از ثانیه اتفاق میوفتد و عکاسی برنده است که آن را به خوبی ثبت کند. اگر در مورد ورزشی که از آن عکاسی می‌کنید اطلاعات داشته باشید خیلی بهتر می‌توانید اتفاقات را پیش بینی کرده و به بهترین شکل ثبت کنید.

عکاسی ورزشی

عکاسی مستند

عکاسان مستند باید بیش از هر عکاس دیگری نگاه دقیقی داشته باشد. چرا که یک عکاس مستند باید تلاش کند تا اتفاقات اطراف را به خوبی و از بهترین زاویه ثبت کند. عکس‌های مستند در طول تاریخ دست به دست می‌چرخند و برای سال‌های طولانی ماندگار می‌شوند. عکاسی مستند گویای اتفاقات تاثیرگذار تاریخ است که وجودش به آیندگان کمک بسیاری می‌کند. ژانر عکاسی مستند در سال 2019 یکی از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی بوده است.

عکاسی مستند

عکاسی خیابانی

عکاس‌های خیابانی زندگی روزمره در شهر خود را بدون دخالت هیچ عامل از پیش تعیین شده‌ای ثبت می‌کنند. سبک زندگی، شغل و نوع پوشش و حس و حال افراد در برهه زمانی خاصی در نقطه جغرافیایی‌ مشخص شده توسط عکاس خیابانی ثبت می‌‍شود. شما به عنوان یک عکاس خیابانی باید معمولا دوربین همراهتان باشد و از هر سوژه‌ای که نظرتان را جلب می‌کند عکس بگیرید. عکاس خیابانی نیز مانند عکاس مستند که قبل‌تر گفته شد باید نگاه دقیقی داشته باشد و اطرافش را با دقت مشاهده کند.

عکاسی خیابانی

عکاسی هوایی

عکس هوایی یکی از ژانرهای عکاسی است که تجهیزات آن کمی متفاوت‌تر بوده و خروجی عکس‌های آن بسیار جذاب و زیبا است. بعضی از افراد علاقه زیادی به پرواز دارند تا طبیعت و شهر را از بالا نگاه کنند. عکس هوایی از هر جایی و از هر ژانری امکان پذیر است. شما می‌توانید از طبیعت و جاذبه‌های شهر و کشور، عکاسی و فیلمبرداری فشن و عروسی از عکاسی هوایی استفاده کنید. مهارت عکاسی هوایی باید با علم به آن و تکرار و تمرین کسب شود.

عکاسی هوایی

عکاسی آسمان شب

عکاسی از آسمان شب یکی از ژانرهای بسیار جذاب و هیجان انگیز برای عکاسان است. عکاسان آسمان شب علاوه بر اینکه اصول عکاسی را می‌دانند باید به اصول ابتدایی نجوم نیز آشنا باشند. البته لزومی به دانستن آن نیست اما هرچه بیشتر از نجوم و ستارگان بدانید عکس‌های بهتری ثبت می‌کنید چرا که از جایگاه و نوع حرکت اجرام آسمانی آگاه هستند.

عکاسی آسمان شب

عکاسی حیات وحش

عکاسی از حیوانات و همیشه در دل طبیعت بود بسیار پرماجرا و هیجان انگیز است. عکاسان حیات وحش باید روحیه ماجراجویی و شجاعی داشته باشند تا بتوانند در کار خود پیشرفت کنند. این شاخه از عکاسی مانند سایر ژانرها نیاز به تجهیزات مخصوص خودش را دارد. یک عکاس حیات وحش علاوه بر تجهیزات عکاسی باید تجهیزات طبیعت گردی حرفه‌ای نیز داشته باشد تا بتواند در شرایط سخت و مسیرهای دشوار طاقت بیارد.

عکاسی حیات وحش

عکاسی طبیعت

ثبت زیبایی‌های طبیعت و منظره‌های بکر و طبیعی مثل جنگل‌ها، دشت‌ها، دریا و … را عکاسی طبیعت یا لنداسکیپ می‌گویند. عکاسی طبیعت برای عکاسانی که عاشق سفر و ماجراجویی اند بهترین ژانر عکاسی است. عکاسی از طبیعت یکی از راه‌های نشان دادن زیبایی‌ها و مناظر بکر و چشم نواز به مردم است. عکاسان لنداسکیپ با برگزاری نمایشگاه عکس و یا آپلود عکس‌های خود در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های فروش عکس، آثارشان را به فروش می‌رسانند.

عکاسی طبیعت

عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو ثبت جزئیات و سوژه‌های کوچک است که با چم غیر مسلح به خوبی دیده نمی‌شود. عکاسی از حشرات و گیاهان مرسوم‌ترین سوژه‌های عکاسی ماکرو است. در این ژانر عکاسی، عکاسان توجه بسیاری به جزئیات دارد و سعی می‌کند هرآنچه که اکثریت افراد نمی‌بینند را ثبت کند.

عکاسی ماکرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *